تعمیر کامپیوتر در محل

سیگنال شبکه بی سیم خود را افزایش دهید

سیگنال شبکه بی سیم خود را افزایش دهید

 

وای فای

 

 

معرفی

 

امروزه وای فای درزندگی ما نقش بسیار مهمی دارد. سیگنال های وای فای می توانند محدوده وسیعی از محیط های داخلی را پوشش دهند. بر خلاف کابل، داده ها از طریق امواج رادیویی حرکت می کنند و به تداخل، حساس هستند که این عامل، باعث کاهش دامنه وای فای می شود.

اگر میخواهید پوشش شبکه بی سیم را افزایش دهید، بهترین راه، اضافه کردن نقاط دسترسی است. در اینجا گزینه های دیگری را که باعث افزایش آنتن دهی می شوند، بررسی می کنیم.

 

وجود تداخل را بررسی کنید

 

اگر چه این پیشنهاد مستقیما شبکه وای فای را گسترش نمی دهد، اما قطعا می تواند سیگنال ها را بهتر کند. هنگامی که نقاط دسترسی شما، در کانال های مشابه با شبکه های بی سیم همسایه قرار دارند، سیگنال ها ممکن است تاحد زیادی کاهش یابند. بنابراین برای بررسی این موضوع، می توانید از استامبلر وای فای استفاده کنید که اطلاعات کانال ها را در اختیار شما می گذارد. برای داشتن یک استامبلر ساده، می توانید از نرم افزار های رایگان برای لپ تاپ و یا نرم افزار های اندرویدی برای موبایل یا تبلت استفاده کنید.

اگرچه بسیاری از مودم های امروزی، دارای عملکرد کانال یابی خودکار هستند، تا بهترین کانال را انتخاب کنند، اما سطح دقت و کارکرد آن ها متفاوت است. بنابراین پیشنهاد می کنیم که مرتبا کانال ها را به صورت دستی، بررسی کنید.

در باند ۴/۲ گیگاهرتز، تنها کانال هایی که با هم تداخل ندارند، ۱و ۶و ۱۱هستند که بهتر هست درصورت داشتن شبکه هایی با نقاط دسترسی چندگانه، از آن ها استفاده کنید. برای هر نقطه ی دسترسی، یکی از این سه کانال را انتخاب کنید که هیچ تداخلی با نقاط دیگر ندارند. (و یا کمترین میزان تداخل را دارند.)

در باند ۵ گیگاهرتز کانال های بیشتری وجود دارد که تنها از بین آن ها کانال۲۰مگاهرتز، دچار تداخل نمی شود،کانال هایی که پهنای۸۰،۴۰ و۱۶۰مگاهرتز دارند، دچار تداخل می شوند. بنابراین در صورتی که آشنایی کاملی نسبت به بررسی و تنظیم کانال ها ندارید، از نصب مودم اجتناب کنید.

به خاطر داشته باشید فقط به بررسی کانال های بی سیم اکتفا نکنید و در محدوده آنتن دهی حرکت کنید تا بتوانید کارایی بهتری از سیگنال ها داشته باشید. برای مثال ممکن است یک کانال از لحاظ سطح سیگنال، خوب به نظر برسد اما همین سطح سیگنال، از محلی که کاربران به آن متصل می شوند، به طور قابل توجهی تغییرات داشته باشد. بنابراین بهره وری سیگنال ها را بررسی کنید و بهترین کانال را در آن محدوده بیابید. این یکی از مزایای انتخاب دستی کانال هاست. معمولا ویژگی کانال یابی خودکار در مودم ها، توانایی بر طرف کردن تداخل را ندارد.

اگر تداخل ها را پیدا کنید و به کانال های بهتر تغییر دهید، ممکن است تفاوت قابل توجهی در محدوده وای فای مشاهده کنید. از آن جایی که سیگنال های پارازیتی و تداخلی کمتری وجود دارد، ممکن است سیگنال های وای فای شما، قوی تر شوند.

اگر مشکلات مربوط به اتصال و سیگنال، همچنان ادامه دارند و فکر می کنید این مشکل مربوط به تداخل است، بهترین کار، انجام اسکن طیف RF، جهت تشخیص هرگونه تداخل است.

 

استفاده از آنتن بهتر در نقاط دسترسی

 

در صورتی که مودم، قابلیت اضافه کردن آنتن های جانبی را دارد، خرید آنتن های بهتر را مد نظر قرار دهید. اگر مایلید پوشش دهی را در همه جهات داشته باشید، از آنتن های Omni استفاده کنید. در صورتی که به پوشش یک جهته نیاز دارید، می توانید از آنتن جهتی استفاده کنید. از آن جایی که تعداد و نوع آنتن ها برای هر مودم متفاوت است، بهتر است برای کسب اطلاعات در مورد هر کدام، با فروشنده تماس بگیرید.

 

استفاده از آنتن یا آداپتور بی سیم

 

در صورت امکان، آداپتور بی سیم را ارتقا دهید و یا از آنتن استفاده کنید. این، بهترین روش برای شرایطی است تعداد کمی دستگاه دارید که در اتصال مشکل دارند. برای نمونه، آداپتور USB خارجی در مقابل آداپتور های داخلی، محدوده بهتری را برای یک لپ تاپ تامین می کند. به خصوص اگر این آداپتور برای محدوده های وسیع، طراحی شده باشد.

برای کامپیوتر های رو میزی، یک آداپتور بی سیم به همراه آنتن جانبی می تواند مفید باشد.همچنین سعی کنید به جای چرخاندن آنتن ها،آن ها را در مکان بهتر و بالاتری قرار دهید.

 

جابه جایی نقاط دسترسی

 

قبل از صرف پول برای خرید ریپیتر( Repeater )  یا نقاط دسترسی اضافی،می توانید مودم خود را به جای دیگری انتقال دهید که می تواند باعث پوشش دهی بهتر شود،  خصوصا  اگر در حین استقرار شبکه، عمل پیمایش وای فای و  طراحی آن، صورت نگرفته باشد و یا  تغییرات فیزیکی در ساختمان رخ داده باشد، مفید واقع خواهد شد.

برای شبکه های کوچک تر، از استامبلر وای فای استفاده کنید. اما اگر چندین نقطه دسترسی دارید، از ابزار پیمایش وای فای مبتنی بر نقشه های حرارتی استفاده کنید مثل Air Magnet، Ekahau، یا TamoGraph. این امر به شما اجازه می دهد تا به طور بصری، پوشش دهی و اطلاعات سیگنال را در نقشه های حرارتی ملاحظه کنید و بهتر است قبل و یا بعد از تغییرات شبکه ای انجام شود. ( در این مطلب بخوانید : پشتیبانی تخصصی کامپیوتر )

 

استفاده از ریپیتر بی سیم، پل یاWDS

 

استفاده از ریپیتر، پل و یا سیستم توزیع بی سیم (WDS)،جایگزینی مناسب برای اضافه کردن نقاط دسترسی سنتی است. این ها باعث می شوند که دیگر نیازی به کابل کشی تا نقطه دسترسی نداشته باشیم و بنابراین می توانند گزینه هایی سریع تر و اقتصادی تر نسبت به روش سنتی اضافه کردن نقاط دسترسی باشند.

به یاد داشته باشید، ریپیتر ها برای عملکرد سرتاسری بی سیم، عالی نیستند. زیرا دستگاه های گیرنده که به آن ها متصل می شوند، می توانند سرعت کار شبکه را به طور چشمگیری کاهش دهند. با این حال، اگر دستگاه های گیرنده از برنامه های حساسی مانند Vo WLAN، استفاده کنند، این مشکل بیشتر هم خواهد شد. اگر فقط برای وب گردی استفاده می شوند، ممکن است کاهش بهره وری قابل توجه باشد.

شما می توانید دستگاه هایی را  خریداری کنید که صرفا به عنوان ریپیتر های بی سیم طراحی شده اند. اما بعضی از مودم ها و روتر ها خود، دارای چنین قابلیتی هستند. که البته ویژگی مفیدی است. در صورت لزوم می توانید، بعدها از آن به عنوان یک نقطه دسترسی سنتی استفاده کنید.

در هنگام نصب ریپیتر،می توانید آن را در سیگنال خوبی قرار دهید که به طور بی سیم به شبکه متصل می شود. ریپیتر می تواند اتصالات بی سیم دریافتی ازطرف کلاینت را بپذیرد. دقیقا مثل یک نقطه دسترسی سنتی به دستگاه های وای فای. ( در این مطلب بخوانید : شبکه و امنیت اطلاعات )

 

خلاصه

به یاد داشته باشید که بهترین عمل قبل از انجام کار های دیگر، این است که مطمئن شوید تداخل، محدوده وای فای را کاهش نمی دهد. برخی از تغییرات سریع و آسان، ممکن است به افزایش پوشش دهی کمک کنند.

در مرحله بعد، اضافه کردن آنتن های قوی تر و یا آداپتور های بی سیم را مد نظر قرار دهید. اگر بهبودی در آنتن دهی حاصل نشد، محل قرار گیری نقاط دسترسی را بررسی کنید و تا حد امکان، آن ها را جا به جا کنید تا پوشش بهتری داشته باشید.

در نهایت، یکی از آخرین گزینه هایی که قبل از کابل کشی، می توانید انتخاب کنید، استفاده از ریپیتر های بی سیم است.

اگر لازم است نقاط دسترسی بیشتری را اضافه کنید، ارتقای ساده ای از یک استاندارد بی سیم قدیمی مانند ۸۰۲٫۱۱g به ۸۰۲٫۱۱n و یا ac ممکن است پوشش بهتری را ایجاد کند. بنابراین احتمالا علاقه مند خواهید بود عمل طراحی و پیمایش را جهت یافتن بهترین مکان برای نقاط دسترسی و کانال ها، انجام دهید

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید