نکاتی در مورد بررسی محیط های وای فای

نکاتی در مورد بررسی محیط های وای فای

نکاتی در مورد بررسی محیط های وای فای

تنظیم کردن صحیح یک شبکه بی سیم تفاوت های بسیاری با راه اندازی شبکه کابلی دارد. سیگنال های وای فای به علت برخورد به دیوار و اشیا و افراد، دارای برد نسبتا کم، غیر قابل پیش بینی و متفاوت در ساختمان ها هستند. علاوه بر این، مسیر سیگنال ها قابل کنترل نیست و ممکن است توسط دیگران استفاده شود. همچنین باید از تداخل سیگنال های وای فای با دیگر سیگنال ها مانند تلفن های بی سیم، دوربین ها و تمام دستگاه های بی سیم با فرکانس مشابه وای فای، جلوگیری شود. به هر حال، بررسی محیط وای فای می تواند به شما کمک کند تا با این موانع کنار بیایید و بتوانید بهترین فرکانس را انتخاب کنید و شبکه را بهینه سازی کنید.

انواع راه های بررسی محیط وای فای را بشناسید.

راه ها و تکنیک های بررسی محیط های وای فای با هم فرق دارد، در اینجا چند راه را بررسی می کنیم:
بررسی اولیه درباره محیط وای فای باید قبل از نصب و تنظیم شبکه انجام شود. که شامل بررسی امواج رادیویی، بررسی تداخل با شبکه های مجاور و دیگر منابع امواج رادیویی می شود. داشتن پیش بینی از مقدار نویز و تداخل به شما در انتخاب فرکانس شبکه و نحوه نصب شبکه وای فای کمک می کند. چند ابزار وجود دارد که می تواند در مسیر بررسی محیط به شما کمک کنند.
بررسی های تحلیلی می تواند قبل از نصب یک شبکه جدید یا بروز رسانی شبکه فعلی انجام گردد. هدف این کار پیدا کردن بهترین مکان برای نصب Access point و بهترین کانال مورد استفاده است. بررسی های پیش از نصب را نیز می توان در حین بررسی اولیه انجام داد.
بررسی های پس از نصب باید دقیقا بعد از نصب و تنظیم نهایی انجام شود تا از قابل قبول بودن پوشش شبکه وای فای و امکانات مورد استفاده اطمینان حاصل کرد.
بررسی های چک اپ باید به صورت دوره ای انجام شوند تا بتوان کارایی شبکه وای فای را بسته به انتظارات فهمید و مطمئن شد که شبکه های رادیویی مجاور تداخلی با شبکه وای فای شما ندارند.(در این مطلب بخوانید: تعمیر سخت افزار)

راه های مختلف بررسی محیط را بدانید.

در زیر دو راه متداول برای بررسی محیط شبکه اورده شده است:
انجام بررسی دستی با قدم زدن همراه با دستگاه طیف سنج رادیویی و برای بررسی نویز، سیگنال و SNR انجام می شود، که می تواند برای هر نوع بررسی انجام شود. این بررسی می توان با نوشتن یادداشت های خود بر روی کاغذ سفید یا نقشه محیط انجام شود. می توان بجای یادداشت برداری، بررسی ها را در ذهن خود به یاد داشت. در هنگام نصب و یا ارتقا شبکه می توان با نصب یک Access Point موقت و بررسی قدرت سیگنال با قدم زدن در محیط پوشش، به محل نصب access point بعدی پی برد تا پوشش مطلوب ارائه شود. همچنین می توان پوشش سیگنال را بر روی کاغذ کشید و با جابجا کردن Access point به محل بعدی، محل هر Access point را تعیین کرد تا به پوشش مورد نظر رسید.
بررسی پوشش وای فای از طریق Access point موقتی، بر اساس نقشه و با قدم زدن در محل مورد نظر، نیازمند همراه داشتن یک لپ تاپ دارای نرم افزار بررسی سیگنال وای فای است. این روش پر کاربرد ترین روش برای بررسی های پس از نصب و دوره ای است. نرم افزار، سیگنال رادیویی و دیگر مقادیر را به همراه موقعیت شما در ساختمان اندازه گیری می کند و سپس می توانید نقاط ضعف سیگنال، SNR و دیگر مقادیر را مشاهده کنید. این روش تصویر بهتری از پوشش، سیگنال به شما می دهد.
شبیه سازی به کمک نرم افزار و بررسی سیگنال بر روی رایانه، روشی کارامد برای بررسی های پیش و پس از نصب و یا بررسی های دوره ای است. ابزار بسیاری می توانند با جایگذاری AP ها و مکان دیوار ها و اشیا بر روی یک نقشه مجازی، سیگنال دریافتی را تخمین بزنند. برای انجام بررسی های پیش از نصب، توصیه می شود که ابتدا از طریق شبیه سازی و سپس از طریق بررسی دستی پوشش شبکه را خصوصا در مکان هایی که دارای پوشش متغیر است(مانند اسانسور ها)، تخمین بزنید.
علاوه بر سیگنال، به SNR نیز توجه داشته باشید.
در هنگام بررسی سطح سیگنال و پوشش، تنها توجه به مقادیر سیگنال می تواند گمراه کننده باشد. ممکن است پوشش رادیویی قوی وجود داشته باشد، اما نویز موجود(ناشی از دیگر دستگاه های رادیویی) قدرت پوشش را تضعیف کند. بهتر است علاوه بر ان به نسبت سیگنال به نویز (SNR) که تفاوت مقدار سیگنال و نویز را نشان می دهد نیز توجه نمود. این کار اطلاعات بهتری برای افزایش قدرت سیگنال به شما می دهد.
برای مثال در مکانی که دارای نویز به مقدار -۹۰dBm و سیگنالی به مقدار -۶۰dBm است، مقدار SNR برابر با ۳۰dB است (که پوششی مطلوب است) اما تصور کنید که با همین مقدار، نویز به -۸۰dBm افزایش یابد، مقدار SNR برابر با ۲۰dB می شود ( که پوششی ضعیف است).

مقدار مینیمم برای عوامل را اصلی کنید.

همیشه باید کمترین مقدار را برای مقادیر اصلی همانند SNR و سیگنال وای فای تعیین کنید. سپس می توان از این مقادیر در حین نصب و بررسی دوره ای استفاده کرد.مثلا اگر درهنگام بررسی دستی، بدنبال مکانی برای AP ها هستید تا مرز پوشش انها بر یکدیگر منطبق شود، مرز پوشش دقیقا همان جایی است که این مقادیر به مینیمم خود می رسند. هنگام بررسی بر اساس شبیه سازی و یا بر اساس نقشه، می توانید مقادیر مینیمم دلخواه را به نرم افزار دهید، سپس نرم افزار پوشش مورد نظر شما را با کیفیت بهتری ارائه می کند.(در این مطلب بخوانید : برنامه نویسی و طراحی نرم افزار)

بررسی پوشش فرکانس های ۵ گیگاهرتز

به یاد داشته باشید که فرکانس های ۵ گیگاهرتز، به علت داشتن طول موج کمتر، از برد کمتری نسبت به فرکانس های ۲٫۴ گیگاهرتز برخوردارند. همچنین هنگام بررسی و انتخاب مکان AP ها، SNR و سیگنال هر دو فرکانس را چک کنید. معمولا، اگر مکان AP های ۵ گیگاهرتزی را با پوششی خوب تعیین کنید، برای فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز پوششی بسیار خوب ( یا حتی بیش از حد نیاز) خواهید داشت. همچنین اگر برای تعیین مکان AP ها بدنبال پوششی مناسب برای فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز باشید، دارای پوششی ضعیف برای فرکانس ۵ گیگاهرتز خواهید بود.

از طیف سنج نیز استفاده کنید.

از انجایی که امکان تداخل سیگنال وای فای با دیگر امواج رادیویی وجود دارد، سعی کنید هنگام بررسی های خود، از طیف سنج نیز استفاده کنید. اکثر نرم افزار های بررسی نقشه ای دارای این ویژگی می باشند و قادر به نمایش نقاط تداخل بر روی نقشه نیز می باشند. البته از انجایی که مودم های وای فای تنها قادر به دریافت سیگنال می باشند، نیاز به اتصال یک دستگاه طیف سنج به رایانه خود دارید. این دستگاه به شما کمک می کند که نقاط تداخل امواج وای فای را با دیگر امواج رادیویی تشخیص دهید.

بررسی های دوره ای انجام دهید.

شبکه های وای فای پس از نصب نیاز به چک کردن های دوره ای دارند. ممکن است تداخل امواج در هر زمانی تغییر کند، AP ها کانال ارتباطی خود را عوض کنند و یا یک AP بطور کامل خراب شود که قطعا بر روی کیفیت پوشش تاثیر می گذارد. از طرفی دیگر ممکن است AP های دیگر توسط هکر ها با هدف دسترسی به اطلاعات(یا توسط یک کارمند معمولی برای افزایش پوشش) نصب شده باشند. انجام بررسی های دوره ای به برطرف کردن اینگونه مشکلات کمک می کند. همچنین از فعال بودن همه برنامه های نظارت و کنترل بر روی AP ها و controller های وای فای خود اطمینان حاصل کنید. بعضی از این ابزار ها علاوه بر تشخیص AP های مخل، می توانند مشکلات دستگاه را نیز گزارش کنند.(در این مطلب بخوانید: شبکه و امنیت اطلاعات)

در اخر:

به یاد داشته باشید که بررسی های مختلف بر روی شبکه های وای فای خود انجام دهید. حتی اگر وای فای شما دارای طراحی بسیار خوبی باشد، وضعیت ان می تواند به علت اختلال و مشکلات دیگر تغییر کند. اگر می خواهید کانالی برای وای فای خود انتخاب کنید، در صورت وجود شبکه های مجاور، ابتدا از AP های اطراف ان شبکه شروع کنید تا کانال شما تداخلی با کانال های وای فای اطراف نداشته باشد. زیرا اگر از داخل ساختمان برای انتخاب کانال شروع کنید، ممکن است به علت تداخل با وای فای مجاور، نیاز به تعویض دوباره کانال های خود داشته باشید.
راه های بررسی مورد استفاده شما به اندازه شبکه و عوامل دیگر بستگی دارد. برای مثال، اگر برای رسیدن به پوشش مورد نظر تنها ۳ یا ۴ AP مناسب باشد، ممکن است از بررسی دستی استفاده کنید. بررسی های نقشه ای معمولا برای شبکه های بزرگتر کاربرد دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید