درایو های پیشرفته

درایوهای فرمت پیشرفته

درایوهای فرمت پیشرفته

 

درایو های پیشرفته

 

مقدمه

تکنولوژی ذخیره سازی درحال تحول هستند.ظرفیت هارد دیسک ها مرتبا در حال تغییر هستند و به  ترابایت رسیده اند وهمچنین استاندارد این صنعت در حال تغییر است تا به این درایو های حجم بالا برسند که هم قابل اعتماد هستند و هم به خوبی کار می کنند.تاکنون، هارد دیسکال های کامپیوتر هرکدام ۵۱۲ بایت حجم هم برای بخش های فیزیکی و هم بخش های استدلالی داشتند.به همین دلیل سیستم عامل ویندوز مایکروسافت و کاربرد آن برای بخش ها ۵۱۲بایتی طراحی شد.به خصوص خدمات سیستم فایل ها، ابزار تصویر برداری، دیسک های  ابزار بک آپ گیری و دیگر نرم افزار ها حداکثر می توانند از ۵۱۲بایت در هر بخش استفاده کنند.

مزیت های  فرمت پیشرفته

 

امروزه اولین نسل کامپیوترهایی با حجم بیش از ۵۱۲بایت در بازار درحال پیدایش هستند.این درایوها معمولا درایو های فرمت پیشرفته نامیده می شوند و میزان سایز فیزیکی شان ۴۰۹۶بایت است.این افزایش ۸ برابری در حجم بایت ها، ۲ فایده ی اصلی دارد:

اجازه می دهد که هارد دیسکال ها  به پلاترهای اضافی دیگر نیاز نداشته باشند.

با استفاده از کد ECC باعث بهبود خطاها  و در نتیجه اعتبار داده ها ی منتقل شده می شود.

مشکلی که در افزایش حجم بخش های فیزیکی وجود دارد این است که اجزای سیستم عامل اصلی مثل درایو های سیستم فایل ها و ابزار بک آپ گیری قبلا برای کار با بخش های ۵۱۲بایت طراحی شده اند.درنتیجه ی افزایش حجم از ۵۱۲ به ۴۰۹۶ ممکن است باعث عدم موفقیت عملکرد صحیح یا اختلال در کار شود.فرمت پیشرفته با تفسیر و تبدیل  هر بخش فیزیکی ۴۰۹۶بایتی به ۸ بخش استدلالی ۵۱۲ بایتی این مشکل را حل کرده است.به دلیل این شبیه سازی و تبدیل، گاهی به درایوهای فرمت پیشرفته، درایو های ۵۱۲e می گویند ( e به معنی emulation “شبیه سازی” است).

پشتیبانی از درایو های فرمت پیشرفته در سیستم عامل ویندوز

پشتیبانی از درایو های فرمت پیشرفته در سیستم عامل ویندوز درحال تکامل است. ( در این مطلب بخوانید : خدمات ما در حوزه ی سخت افزار )

طریقه ی اجرا:

ویندوز  XP ، ویندوز سرور ۲۰۰۳، و ویندوز سرور ۲۰۰۳ R2

ابتدا ورژن های قدیمی تر از ویندوز ویستا شامل پشتیبانی درایوهای فرمت پیشرفته نمی شوند، پس اگر ۵۱۲e را درون یک کامپیوتر که ویندوز XP یا ویندوز سرور ۲۰۱۳ دارد نصب کرده اید و سعی در استفاده از آن د ارید ، می توانید با تکیه و اعتماد بر عملکرد این درایو ها این مشکلات را حل کنید.خوشبختانه سازنده های درایوهای فرمت پیشرفته مثل Western Digital می توانند نرم افزارهایی برای این پلات فرم ها ارائه دهند که ممکن است برخی از این مشکلات را حل کند.مثلا western digital ویندوزهای هم تراز WD را ارائه داده که ظاهرا درایوهای فرمت پیشرفته را برای کار با عملکردی کامل و با بخش های هم تراز فعال کرده است.اگرچه وقتی از درایو های فرمت پیشرفته روی سیستم عامل های ویندوز  قدیمی استفاده می کنیم عملکردش دچار مشکل می شود، موسسی که خدمات این چنینی ارائه می دهد ممکن است در برخی موارد محدودیت هایی هم قائل شود.

ویندوز ویستا –ساخت یک پشتیبان برای درایوهای فرمت پیشرفته روی سیستم عامل ویندوز اولین بار با ویندوز ویستا معرفی شد. ویستا وقتی شناسایی می شود که یک هارد دیسک نوع ۵۱۲e است درحالی که باید شامل همه ی انواع شوند نه یک نوع دیسک خاص.

ویندوز سرور ۲۰۰۳

میزان پشتیبانی اش مثل ویندوز ویستا است.

ویندوز ۷

ورژن RTM از ویندوز ۷  همان  پشتیبانِ درایوهای فرمت پیشرفته است.اگرچه چندین مشکل در ارتباط با این پشتیبانی ها وجود دارد، اما یک فایرفاکس از قبل طراحی شده این مسئله را حل می کند.

ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2

با اندکی تفاوت شبیه به ویندوز سرور ۷RAM است. ( در این مطلب بخوانید : شبکه و امنیت اطلاعات )

  • نقش سرور Hyper-v سازگار با درایوهای فرمت پیشرفته نیست.زیرا هدایت گران VHD تصور می کنند که یک بخش فیزیکی ۵۱۲ بایت گنجایش دارد و به همین دلیل از ۵۱۲بایت IOS استفاده می کنند.به عبارت دیگر ، VHDها با ۵۱۲K سازگاری دارند.پس اگر فایل VHD روی درایو ۵۱۲ذخیره دارید، Hyper-v قادر به بازکردن فایل شما نیست.
  • سرور SQL مایکروسافت بطورکامل با درایوهای فرمت پیشرفته سازگار نیست;بخصوص که اگر اطلاعات سرور SQL یا یک فایل را روی درایو ۵۱۲ ذخیره کنید، درنتیجه در عملکرد دچار اختلال می شوند.

ویندوز ۷SP1 و ویندوز  سرور  ۲۰۰۸ R2 SP1

فایرفاکس شامل بسته خدمات است;پس این سیستم عامل بهترین پشتیبانی را برای درایوهای ۵۱۲e د رسیستم عامل ویندوزی ارائه می دهد.

شناسایی درایوهای فرمت پیشرفته

به غیر از راهنمایی های فروشندگان که ارائه شد، چگونه می توان تشخیص داد که یک کامپیوتر، درایو فرمت پیشرفته روی ان نصب شده یا خیر؟ خوشبختانه Keith Garnar یکی از مشاوران گروه یک ابزار رایگلن به نام InAdvancedFormat.exe طراحی کرده که می توان این کار را انجام داد.چرا نمی توان از ابزار سیستم  اطلاعات Msinfo.exe برای این کار استفاده کرد؟MSinfo.exe شامل همه ی ورژن های ویندوز ها، از ویندوز XPگرفته تا ویندوزهای بعدی می شود و شما می توانید از آن برای جمع آوری اطلاعات درمورد کامپیوتر،تشخیص مسائل و مشکلات  و دسترسی به دیگر اعضای  ابزار عیب یابی استفاده کنید.اگر شما این ابزار را بکار بگیرید و از مولفه ها و سپس دیسکها  کنید، می توانید اندازه ی بخش هر هارد  دیسک را روی سیستم مشاهده کنید.

متاسفانه Msinfo.exe از WMI برای جمع آوری این اطلاعات استفاده می کند و این به آن معنی است که بخش منطقی را گزارش می دهد تا بخش فیزیکی .درنتیجه درایو ها  به ۵۱۲ توسط Msinfo.exe مثل ۵۱۲ بایت گزارش می شوند. اگر شما آخرین ورژن  فایرفاکس KB 982078 را نصب کردید، می توانید از fsatil fsinfo nfsinfo  استفاده کنید که فرمان می دهد که درایو روی سیستم از نوع ۵۱۲e  است.

چرا انقدر اهمیت دارد؟

گزارش شده که OEMهایی مثل HP ،DELL،و Lenovo  زمانی اختراعات فعلی یک ترقی را در درایوهای فرمت پیشرفته ایجاد می کنند و وقتی  شما این مقاله را می خوانی ممکن است این اتفاق افتاده باشد.

به عبارت دیگر اگر شما هنوز ویندوز XP استفاده می کنید  و سفارش یک سیستم  دیگر را به OEMتان می دهید، این سیستم ها ممکن است درایو فرمت پیشرفته داشته باشند.حتی اگر اجزای این درایوها هم تراز شوند ، نتیجه  اش ممکن است برخی اشکالات عملکرد در مقایسه با دیگر درایوهای استاندارد ۵۱۲ باشد. پس اخلاقیات چه می شود؟

سرعت بخشیدن و رسیدن به ویندوز ۷ps1 نه تنها باعث افزایش امنیت و برخورداری از دیگر فواید سیستم عامل می شود بلکه از مزیت های  آن زمینه ی گنجایش درایوهای فرمت پیشرفته هم برخوردار می شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید