نحوه پاک کردن فایل های تکراری در کامپیوتر

نحوه پاک کردن فایل های تکراری در کامپیوتر

در این مطلب سعی داریم در مورد نحوه پاک کردن فایل های تکراری در کامپیوتر توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم . احتمالا شما هم با این مشکل مواجه شده اید که به دلیل اینکه  مقدار زیادی فایل های تکراری رو هاردتان است و باعث شده قسمتی زیادی از هارد شما را پر کند ، و برای بسیاری از کاربران درسر ساز شود، از این رو ما در اینجا قصد داریم نرم افزار های را به شما معرفی کنیم که با انجام دادن این آموزش می توانید به سادگی فایل های تکراری خود را حذف کنید . در ادامه با این آموززش همراه ما باشید.

نحوه پاک کردن فایل های تکراری در کامپیوتر

پیدا کردن و حذف فایل‌های تکراری در کامپیوتر

نرم افزاری که ما در این زمینه برای شما در نظر گرفته ایم CCleaner است. این نرم افزار که بسیار در بین کاربران معروف است و شهرت بالایی دارد و به شکل رایگان خدمات پاکسازی را در اختیار کاربران خواهد گذاشت. گرچه ایجاد نسخه پولی خصوصیات اضافی را در اختیار شما خواهد گذاشت اما نسخه رایگان خدمات لازم در این زمینه را به ما خواهد داد. هم چنین این ابزار را برای پاکسازی دفتر ثبت اسناد، خلاص شدن از لینک منکسر یا زائد و پاک کردن نوشته هایی که باعث کم شدن سرعت سیستم خواهند شد، می توان استفاده نمود.

خوب حالا به وب سایت CCleaner رفته و از صفحه دانلود، آن را برای کامپیوتر خود دریافت کنید. نسخه رایگان را دریافت نموده و روی رایانه راه اندازی کنید. بعد از راه اندازی به این شکل به صفحه زیر وارد می شوید.

نحوه پاک کردن فایل های تکراری در کامپیوتر

رابط CCleaner دارای تعدادی بخش در ستون سمت چپ می باشد که از بالا به پایین شامل حذف کننده، ابزارها، دفتر ثبت اسناد، تنظیمات و بروزرسانی می گردد. روی “Tools” کلیک نمایید و “Duplicate finder” را گزینش کنید.

نحوه پاک کردن فایل های تکراری در کامپیوتر

در پنل اصلی، جعبه های تیک دار گوناگونی می بینید که به شما اجازه خواهد داد جستجو خود تمامی فایل‌های تکراری را سازماندهی کنید. گزینه هایی شامل اسم، تاریخ، اندازه و محتوا که در جستجو هر چه آسان تر به شما کمک خواهد کرد.

این را هم باید گفت که CCleaner محتویات فایل را بازبینی نمی‌کند، پس چنان چه شما دو فایل در پوشه های گوناگون با یک اسم دارید ولی محتویات آن ها با هم فرق دارد، برنامه در هر صورت یکی از آن ها را حتی چنان چه فایل‌های تکراری نباشند پاک می کند. برای اجتناب از این، از گزینه “Name” استفاده نکنید و به جای از گزینه “Size” استفاده کنید.

قسمت آخر به شما این اجازه را می دهد تا تعیین کنید CCleaner کدام پوشه ها را برای فایل‌های تکراری جستجو کند. بدیهی است شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که درایوهای هارد دیسک که برای پشتیبان گیری ایجاد کرده اید شامل این پاکسازی نخواهد شد چرا که هدف آن ها در دستگاه شما ذخیره فایل‌های تکراری می باشد.

همان گونه که همواره پیشنهاد می‌شود، پیش از آغاز هر فرآیند پاکسازی اقدام به تهیه یک نسخه پشتیبان کنید. زمانی که آمادگی لازم را داشتید، روی گزینه “Search” در پایین پنجره ضربه بزنید. این اپلیکیشن فایل‌های تکراری سیستم شما را با در نظر داشتن معیارهایتان اسکن خواهد کرد. موقعی که سرچ به پایان رسید، می بایست به شکل دستی لیست را بررسی کنید و فایل‌های تکراری که تمایل دارید پاک شوند را تیک بزنید. بعد روی گزینه “Delete Selected” در پایین پنجره ضرب بزنید.

نحوه پاک کردن فایل های تکراری در کامپیوتر

چنان چه در پی ابزاری کامل تری برای کامپیوتر خود می باشید که امکانات وسیعتری را به شما عرضه کند و به شما در پاک کردن فایل‌های تکراری کمک کند، Parallels Toolbox می تواند مناسب ترین باشد. اپلیکیشن به دسته های گوناگونی تقسیم می‌ شود که هر کدام روی بخشی از کامپیوتر شما تمرکز دارند. توانایی پیدا کردن و پاک کردن فایل‌های تکراری درون Disk and System Pack وجود دارد اما بسته های دیگری هستند که خصوصیات گوناگونی مثل Screen and Video Pack و Presentation Pack را عرضه می کنند. هم چنین می توانید به تمامی بسته ها با مقدار پول اندکی برای مدت یک سال دسترسی داشته باشید.

در صورتی که Parallels Toolbox هیچ ویژگی غیر مفیدی عرضه نمی کند چرا که آن چه انجام می دهد دسترسی سریع و راحت به مجموعه ابزاری می باشد که می تواند برای هر کاربر کامپیوتری سودمند باشد. این اپلیکیشن کاربر را قادر می سازد تا با استفاده از رابط کاربری راحت به تمامی بخش ها دسترسی داشته باشید بدون اینکه کمی به سرعت کامپیوتر شما ضربه وارد شود و خستگی ایجاد کند.

پاک کردن فایل‌های تکراری با استفاده از نرم افزار Parallels:

پاک کردن این نوع فایل‌ها با استفاده از این نرم افزار ساده است، مراحل پایین را دنبال کنید:

  • به آسانی نرم افزار را باز کنید و گزینه “Find Duplicates” انتخاب کنید.
  • بعد از اجرای این کار یک پنجره تازه باز می شود. که با کلیک کردن روی “Select” و درایو مورد نظر برای جستجو فایل‌های تکراری را انتخاب کنید.
  • بعد از اینکه درایو را انتخاب نمودید، نرم افزار آن را برای فایل‌های تکراری اسکن خواهد کرد. بنابر این از همه ی اسکن ها می توانید فایل‌های تکراری را به شکل دستی پاک کنید تا مطمئن باشید چیز مهمی پاک نخواهد شد.
  • موقعی که که موارد ذکر شده را انتخاب نمودید، روی “Move to trash” در زیر سمت راست صفحه کلیک کنید.

 

مطلب مرتبط:

عیب یابی و ارتقای کامپیوتر

انواع خدمات کامپیوتر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید