نحوه ی درست کردن میانبر برای Hibernate کردن کامپیوتر

درست کردن میانبر برای Hibernate کردن کامپیوتر

در این مطلب می خواهیم در مورد نحوه ی درست کردن میانبر برای Hibernate کردن کامپیوتر توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. یک سبک خاموش کردن کامپیوتر می باشد که سرعت و راحتی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. موقعی که شما ویندوز خود را Hibernate می نمایید، تنظیمات و نرم افزارهای در حال اجرا در همان وضعیت ، ذخیره می شوند و سیستم خاموش خواهد شد. بعد زمانی که مجددا سیستم را روشن کنید ، ویندوز با همان نرم افزارهای در حال اجرا و همان وضعیت پیش از خاموشی ، بالا خواهد آمد. از این رو به این کار، خواب زمستانی گفته می شود. چنان چه شما هم از آن دسته اشخاصی هستید که از این ویژگی ویندوز خیلی استفاده می‌کنید و دیر به دیر کامپیوتر را Shut Down می‌کنید احتمالا دوست داشته باشید تا این کار را سریعتر انجام دهید. در این آموزش به معرفی روشی برای زودتر Hibernate کردن کامپیوتر از طریق راه‌های میان‌بر خواهیم پرداخت.
نحوه ی درست کردن میانبر برای Hibernate کردن کامپیوتر
پیش از هرچیز اول می بایست اطمینان حاصل کنید که قابلیت Hibernate در ویندوز شما فعال می باشد. برای فعال‌ کردن Hibernate:
در ویندوز XP، از منوی Start به Control Panel و بعد Power Options بروید. در تب Hibernate تیک گزینه Enable Hibernation را بزنید.
در ویندوز ویستا و ۷، اول در منوی Start عبارت CMD را وارد نمایید و Enter فشار دهید. در پنجره Command Prompt دستور powercfg /hibernate on را وارد کنید . برای درست کردن یک فایل میانبر برای Hibernate کردن ویندوز، ۲ روش وجود دارد:

روش اول:

اول نرم افزار Notepad ویندوز را باز کنید.

بعد کدهای پایین را Copy کنید و در محیط Paste،Notepad نمایید:

@echo off
color c
echo System will Hibernate after 10 Seconds
echo www.Tarfandestan.com
set /a counter=10000
:۱
set /a counter=%counter% -1
if %counter% ==0 (%windir%\System32\rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState ) else (goto 1)

بعد از منوی File بر روی Save as کلیک نموده و فایل را با اسم دلخواه و پسوند bat ذخیره کنید . مثلا اسم آن را Hibernate.bat بگذارید.

بیشتر بخوانید: نحوه راه اندازی چند صفحه نمایش در ویندوز ۱۰

ترجیحاً این فایل را در محیط دسکتاپ ذخیره کنید تا دسترسی به آن ساده تر باشد.
حالا در صورتی که بر روی این فایل درست شده ۲ بار کلیک نمایید، می بینید که پنجره‌ای سیاه رنگ ظاهر می شود و ویندوز بعد از گذشت ۱۰ ثانیه به شکل اتوماتیک Hibernate می شود. این ۱۰ ثانیه به این منظور تنظیم شده است که در صورتی که از این کار پشیمان شدید قابلیت بستن پنجره و انصراف از عمل Hibernate را داشته باشید. در صورتی که می خواهیم این ۱۰ ثانیه را به کمتر یا زیادتر عوض کنید کافیست عدد ۱۰۰۰۰ را که برحسب میلی‌ ثانیه می باشد به عدد دلخواه خود عوض کنید.

روش دوم:

در محیط خالی دسکتاپ و یا هر پوشه دیگری،‌ راست‌کلیک نموده و New > Shortcut را انتخاب نمایید.
در پنجره باز شده، دستور زیر را وارد کرده و بر روی دکمه Next کلیک نمایید:

%windir%\System32\rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState

اسمی برای Shortcut خود انتخاب کنید و بر روی دکمه Finish کلیک نمایید.
با ۲ بار کلیک کردن بر روی این Shortcut ساخته می شود ، ویندوز بلافاصله Hibernate می شود.

از دیگر کاربردهای این قابلیت:

یکی از کاربردهای این میانبر، امکان Hibernate کردن کامپیوتر در زمان مشخص شده به وسیله ی شما اسست. برای اینکار کافیست از نرم افزار Task Scheduler ویندوز استفاده نمایید . برای دسترسی به Task Schedulerدر ویندوز XP از Control Panel به Task Scheduler بروید و در ویندوز ویستا و ۷، در منوی Start عبارت Task Scheduler را وارد نمایید و Enter فشار دهید.
کاربرد بعدی آن مربوط به برنامه های مدیریت دانلود مانند Internet Download Manager است . در صورتی که شما به دانلود شبانه علاقه مند هستید پس قطعاً با قسمت Scheduler در نرم افزار IDM آشنایی دارید. در این بخش کاربر برای برنامه تعریف خواهد کرد که دانلودها از چه ساعتی تا چه ساعتی انجام می گیرد و بعد از تمام شدن دانلود ها چه اتفاقی خواهد افتاد. شما می‌توانید با معرفی کردن فایل میان‌بر به IDM، دستور بدهید که پس  از تمام شدن دانلودها، کامپیوتر Hibernate شود. برای این کار کافیست که در پنجره Scheduler، در بخش Open the following file when done فایل میانبری که درست کرده اید را معرفی نمایید و تنظیمات زمانبندی را اعمال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید