بازیابی رمز عبور برای ویندوز

ابزار بازیابی رمز عبور برای ویندوز

ابزار بازیابی رمز عبور برای ویندوز

بازیابی رمز عبور برای ویندوز

معرفی

اگر شما تا به حال رمز عبور خود را فراموش کرده یا از دست داده اید، ابزار های بازیابی رمز عبور می توانند مفید باشند. آن ها همچنین می توانند در حین کار شما به عنوان متخصص فناوری اطلاعات یا شبکه، مفید واقع شوند،  مثل زمانیکه ویندوز را مجددا نصب کرده یا ارتقا می دهید. این ابزار حتی می تواند به شما و دیگران کمک کند تا حفره های امنیتی خطرناک مانند ذخیره سازی رمز های عبورِ بدون رمز گذاری و نحوه کاهش آن ها را بهتر دریابید

سوء استفاده از رمز های ذخیره شده توسط مرورگر های وب

رمز های ذخیره شده در مرورگر های محبوب وب، (اینترنت اکسپلورر، گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس) معمولا به آسانی قابل بازیابی هستند. در گوگل کروم و فایرفاکس، می توانید از طریق تنظیمات مرورگر، به لیستی از رمز های ذخیره شده، دسترسی پیدا کنید. همچنین برای اینترنت اکسپلورر در ویندوز ۸ به بعد، می توانید در بخش  “Credential Manager” ،  لیستی از رمز های عبور ذخیره شده را مشاهده نمایید. این ها روش هایی عالی، برای بررسی رمز های ذخیره شده شما هستند. گاهی لازم است رمز عبور خود را بدانید تا از طریق رایانه ای دیگر یا دستگاهی که رمز در آن ذخیره نشده، وارد یک وب سایت شوید. این روش به شما نشان می دهد که ذخیره کردن گذرواژه های مرورگر، چقد خطرناک است و هر شخص چقدر سریع می تواند به آن ها دسترسی پیدا کند. همچنین  شما می توانید از ابزار های شخص ثالث مانند Web Browser Pass View، برای بازیابی رمز های عبور از مرورگر های متعدد، استفاده نمایید. این شما را قادر می سازد تا به آسانی لیستی از همه آن ها را ذخیره کنید. این مورد برای کاربری که از قابلیت همگام سازی مرورگر استفاده نمی کند و اقدام به نصب مجدد ویندوز یا ارتقای آن، می کند بسیارمفید است. این لیست ها می توانند به ابزار شخص ثالث مدیریت رمز مثل Kee Pass  نیز وارد شوند که برای امنیت بهتر حتی می تواند آن ها را رمز گذاری کند. اگر از فایرفاکس استفاده می کنید، فعال کردن ویژگی Master Password موجود در آن، که محافظت از رمز ها را انجام می دهد، بسیار مفید است . با این کار، رمز ها  توسط ابزار های شخص ثالث قابل بازیابی نخواهند بود.

بازیابی رمز ها برای شبکه های بی سیم

رمز های وای فای، کلید های WEP و PSK های WPA و WPA2 که توسط ویندوز ذخیره می شوند نیز می توانند بازیابی شوند. به عنوان شخصی حرفه ای در حوزه فناوری اطلاعات،  این عمل را دفعات زیادی برای مشتریانی که رمز وای فای خود را فراموش کرده اند، انجام داده ام.  در ویندوز ۷، می توانید بخش Network and Sharing Center را باز کرده؛ بر روی Manage Wireless Networks کلیک نموده؛  شبکه مورد نظر را باز نمایید و رمز عبور خود را در سر برگ Security، ملاحظه کنید. در ویندوز ۸ به بعد، می توانید رمز ها را در همان جا مشاهده نمایید، اما دیگر صفحه Manage Wireless Networks، وجود ندارد و شما تنها می توانید بخش Wireless Network Properties مربوط به شبکه خاصی که در حال حاظر از طریق قسمت Network and Sharing Center، به آن متصل شده اید را باز کنید. شما می توانید از ابزار شخص ثالثی مانند Wireless Key View، برای دریافت و ارسال لیستی از تمام رمز های عبور وای فای، استفاده کنید که حتی در ویندوز ۸ به بعد نیز قابل استفاده است.

مشاهده اینکه بازیابی رمز های ذخیره شده به وسیله ویندوز آسان است، به ما نشان می دهد که حالت شخصی (PSK) مربوط به  WPA یا WPA2، چقدر می تواند در مقابل حالت سازمانی آن، نا امن باشد. حالت شخصی بدین معناست که هر کسی رمز های عبور مشابه ی داشته باشد و اگر لپ تاپ یا سایر دستگاه های وای فای، گم شده یا به سرقت بروند و یا کارمندی سازمان را ترک کند، لازم است گذرواژه را برای هر کسی تغییر دهید تا امنیت شبکه، حفظ شود.

با این حال، هنگام استفاده از حالت سازمانی WPA یا WPA2، شما می توانید به سادگی ورود یک کاربر را لغو کرده یا رمز او را تغییر دهید. اگرچه حالت سازمانی برای تایید هویتِ ۸۰۲٫۱٫X،  نیاز به سرور RADIUS دارد اما  امروزه گزینه های مبتنی بر رایانش ابری وجود دارد. بنابراین مجبور نیستید که سرور خود را مستقر کنید.

دریافت مجوز ورود ممنوع از شبکه

شاید موارد گفته شده در بازیابی رمز های از دست رفته یا فراموش شده، کاربرد زیادی نداشته باشد، اما به نشان دادن حفره های امنیتی شبکه کمک می کند. شما می توانید از ابزار هایی برای نظارت بر ترافیک شبکه یک رایانه خاص و یا کل ترافیک شبکه استفاده نمایید تا بتوانید نام های کاربری و رمز های عبور را برای سرویس های مختلفی توسط پروتکل های HTTP، SMTP، POP3 و FTP، دریافت کنید.

ابزار هایی که می خواهید بررسی کنید عبارتند از: Wire Shark، Smart Sniff، Fire Sheep و Droid Sheep. به یاد داشته باشید زمانی که به نقاط دسترسی عمومی وای فای، (Wi-Fi Hotspots) که رمز گذاری نشده اند، متصل می شوید، باید اطمینان داشته باشید  که همه سایت ها و سرویس هایی که در آنها وارد شده اید، از رمز نگاری استاندارد SSL استفاده می کنند. تشخیص این امر کار آسانی است. اگر به وب سایتی متصل شده اید، (واژه HTTPS را در نشانی اینترنتی آن، بررسی کنید) با این حال، اتصال برنامه ها به اینترنت را هم بررسی کنید تا مطمئن شوید که به خوبی از رمز گذاری استفاده می کنند. برای آرامش خاطر، استفاده از سرور VPN ارائه شده توسط شرکت خودتان، یا یک سرویس VPN شخص ثالث استفاده کنید تا تمام ترافیک اینترنت خود را رمز گذاری کنید. باید بدانید که  نسبت به هک شدن یا ربوده شدن رمز عبورتان در شبکه های خصوصی وای فای که امن و رمز گذاری شده اند، آسیب پذیر هستید. در شبکه هایی که توسط حالت شخصی (PSK) مربوط به WPA یا WPA2، محافظت می شوند، کاربران هنوز می توانند از ترافیک شبکه همدیگر سوء استفاده کنند. با این وجود، این مورد در حالت سازمانی امنیت وای فای، وجود ندارد.

جزئیات سرور ایمیل و مجوز های ورود در آن

اگر شما در حال نصب مجدد ویندوز هستید و کاربر دارای سرویس ایمیل مثل Microsoft Outlook می باشد و از یک سرور ایمیل غیر شرکتی استفاده می کند، ممکن است بخواهید جزئیات سرور و مجوز های ورود را به همراه ایمیل هایشان ذخیره کنید. برای دریافت جزئیات، می توانید به تنظیمات معمول حساب کاربری ایمیل بروید.

معمولا رمز عبور به صورت متنی واضح نشان داده نمی شود. اگر به صورت مکرر از رمز عبورخودتان استفاده نمی کنید، احتمال دارد آن را فراموش کنید. در این حالت به جای نیاز به تنظیم مجدد آن توسط سرویس دهنده ایمیل، می توانید از ابزاری مثل Mail Pass View  برای بازگردانی سریع جزئیات و رمز های سرور، استفاده نمایید و سپس آن را در یک فایل متنی برای استفاده در موارد بعدی ذخیره کنید. ( در این مطلب بخوانید : خدمات شركت در حوزه شبکه )

تنظیم مجدد رمز حساب ویندوز

هنگام کار با کامپیوتر های غیر دامنهِ ویندوزی، به خاطر داشته باشید  که بازنشانی رمز عبور به مراتب آسان تر از نصب دوباره ویندوز است. اگر یک حساب کاربری مایکروسافت بر روی رایانه مجهز به ویندوز ۸ به بالا دارید، می توانید آن را از طریق وب سایت مایکروسافت از هر جایی بازنشانی کنید. برای ویندوز ۷ و قبل از آن (و یا حساب های محلی در ویندوز ۸ و بعد از آن)، می توانید از ابزار های بوت شده مانند مدل های ارائه شده در ابزار Hiren’s Boot CD، برای حذف آفلاین رمز عبور استفاده کنید. با این وجود، هنگام انجام بازنشانی های آفلاین از این قبیل، ممکن است برخی داده های محافظت شده، پاک شوند.

خلاصه

هنگام نصب مجدد و یا ارتقای ویندوز، به یاد داشته باشید بازیابی و ذخیره بسیاری از رمز ها آسان است که می تواند کاربر را پس از آن که بسیاری از رمز های ذخیره شده اش، از بین رفته یا آن ها را فراموش کرده، از نامیدی نجات دهد. این امر نشان می دهد که چگونه ذخیره مجوز های ورود، که در قالب متن آشکار هستند، میتواند خطرناک باشند. استفاده از رمز گذاری برای گذرواژه های ذخیره شده یا راه حل رمز گذاری تمام دیسک را جهت داشتن امنیتی بالاتر، مد نظر قرار دهید.

به خاطر داشته باشید که یافتن رمز برای شبکه های ذخیره شده وای فای نیز آسان است و این برای زمانی که می خواهید دستگاه های دیگری را نیزبه آن شبکه بی سیم متصل کنید، کاربرد دارد. بیاد داشته باشید که هکر ها  می توانند از اتصالات شبکه عمومی و خصوصی شما، سوء استفاده کنند تا جایی که می توانند رمز های شما را دریافت و حساب هایتان را به سرقت ببرند. ( در این مطلب بخوانید : شبکه و امنیت اطلاعات )

این موضوع نشان دهنده آسیب پذیری بالای حالت شخصیِ (PSK) امنیت وای فای است.  به یاد داشته باشید که بیشتر برنامه های آنتی ویروس و سوییت های امنیتی، به ابزار بازیابی رمز عبور هشدار می دهند. بنابراین در هنگام استفاده از آن ها به طور موقت، امنیت را غیر فعال کنید یا اینکه آن ها را به عنوان استثنا اضافه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید