رفع مشکلاتی که برای مادربرد به وجود می آید

 

رفع مشکلاتی که برای مادربرد به وجود می آید

در این مطلب می خواهیم در مورد نحوه رفع مشکلاتی که برای مادربرد به وجود می آید را به شما آموزش دهیم ، در بسیاری از موارد مادربرد برای اشکالات ناشی از قطعات که به وجود می آید مقصر شناخته خواهد شد. که به طور معمول اشکالات مربوط به مادربرد کمتر پیش می‌آید، پس می بایست مشکل اصلی را پیدا نمود. در این جا چندین آموزش را به شما معرفی می کنیم که از مادربرد رفع اتهام خواهد کرد.

رفع مشکلاتی که برای مادربرد به وجود می آید
آیا قطعاتی که برای بوت شدن سیستم لازم است وجود دارند؟

حداقل اجزا برای بوت شدن عبارت اند از: یک مادربرد، پروسسور، مقدار لازم حافظه (RAM)، یک کارت گرافیک و درایو برای بوت شدن در صورتی کخ یکی از این قطعات وجود نداشته باشد سیستم شما از کار خواهد افتاد.

آیا تمامی این قطعه ها به صورت درست متصل شده اند؟

در موقع به وجود آمدن مشکل اول تلاش کنید قطعه ها را یک به یک جایگزین نمایید تا به قطعاتی که مشکل دارند برسید.

آیا جامپرها به شکل درست روی مادربرد قرار گرفته‌ است؟

شما می بایست جامپرها را برای نوع، سرعت، ولتاژ و سرعت باس CPU و سایر مشخصه های آن در جای خود بگذارید. هر چند تعداد بیشتری از مادربردهای امروزی به شکل خودکار این کار را انجام خواهند داد. همواره دستور العمل مادربرد را مطالعه کنید و در نظر بگیرید چنان چه تغییراتی در BIOS سیستم انجام داده باشید آن را به حالت DEFAULT بازگردانید.

بیشتر بخوانید: نحوه پیدا کردن مدل و شرکت تولید کننده مادربورد کامپیوتر یا لپ تاپ

اشکالات صفحه کلید

در صورتی که مشکلات ناشی از پیدا نشدن صفحه کلید دریافت نمودید اول اطمینان حاصل کنید که صفحه کلید به درستی اتصال پیدا کرده است، چیپ های کنترلر کیبورد را امتحان کنید چنان چه به نظر می آید که آن ها صدمه دیده اند احتمال دارد احتیاج به عوض کردن چیپ ها یا تمام مادربرد داشته باشید.

اشکالات CMOS

در شرایط به خصوص احتمال دارد لازم باشد که CMOS را حذف کنید برخی مواقع که شما برای بوت شدن سیستم کلمه عبور (Password) مشخص  نموده اید و آن ها را از یاد برده اید یا برخی مواقع BIOS را به شکلی تنظیم نموده اید که شاکالاتی برای سیستم به وجود آورده و نمی‌توانید آن را درست نمایید این راه مفیدخواهد بود.
در برخی مادربردها حرف کردن حافظه CMOS مادربرد موجب دردسر خواهد شد چراکه تنظیم مجدد آن مشکل می باشد و احتمالا به یاد آوردن کلمه عبور آسان تر باشد اما در مادربردهای امروزی به طور معمول این مشکل کمتر خواهد بود. چند راه برای حذف کردن حافظه CMOS وجود دارد؛ برخی از مادربردها جامپرهایی برای حذف کردن CMOS دارند که احتمالأ در دستور العمل استفاده از مادربرد به آن اشاره گردیده است. جامپر را یک لحظه برداشته و مجددا سر جای خود قرار دهید CMOS پاک می‌شود. در زمان اجرای این کار اطمینان حاصل کنید که سیستم شما از تغذیه برق جدا شده باشد و پس هیچ ولتاژی روی مادربرد نیست. راه طولانی تر این می باشد که باطری سیستم را از محل خود بیرون آورده  این عمل می بایست روزی طول بکشد راه غیر ایمن و آسان تر این است که پس از برداشتن باتری مثبت و منفی جایگاه باتری را توسط یک سیم به همدیگر اتصال دهید. بعد  مجددا آن را در جای خود بگذارید چنان چه باطری مادربرد شما قابل برداشتن نباشد می بایست با نمایندگی های مادربردتان تماس برقرار کنید.

زمان و تاریخ در سیستم به درستی دیده نمی‌شود، تنظیمات به‌هم‌ ریخته یا ارور Dead Battery خواهید دید
از بین بردن این مشکل آسان است عمر باطری به پایان رسیده است و می بایست آن را تعویض کنید.

مطلب مرتبط:

مشکلاتی که باعث کند شدن سرعت سیستم کامپیوتر می شود

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید